środa, 27 kwietnia 2016

Wprawdzie kamienie sztachetki te pochodzą z odmiennych epok i powstały w odmienny sposób bywają do siebie bliźniaczo podobne, tak iż nieraz mało wprawnym ��lepiem z trudem je rozróżnić.

Wprawdzie głazy ogrodzenie te są z różnych czasów oraz powstały w odmienny sposób bywają do siebie bliźniaczo podobne, tak że niekiedy mało fachowym ślipiem trudno je odróżnić.

Swoją karierę w ogrodzeniach zawdzięczają przyrodniczym maściom, bezproblemowej obróbce a także względnie niskiej cenie. Występują w wielu krajach Polski – piaskowiec najprościej wykopać w Górach Świętokrzyskich, Karpatach i Dolnym Śląsku, wapienie – na Lubelszczyźnie, Wyżynie Krakowsko -Częstochowskiej oraz również w Górach Świętokrzyskich. Ów towar ogrodzeniowy pozyskuje się techniką odkrywkową w kamieniołomach, po czym sieka lub wstępnie ociosuje, umieszcza na mocnych paletach, oplątuje drucianą siatką a następnie wysyła do miejsca budowy plot Winylowe na plot i furtę ze sztachetek. Wykorzystywany na ogrodzenia piaskowiec to nic innego jak scementowany lepiszczem piach, którego ziarna nie przewyższają 2mm średnicy. Podczas gdy spoiwem jest np. krzemionka, zwiemy go krzemionkowym (kwarcyt), jak związki wapnia -wapiennym. Nie licząc bazy zlepiających występują tam również pozostałe domieszki, np. związki żelaza. Dzięki nim modyfikuje się zabarwienie skał na plot Winylowe na ogrodzenie i bramkę sztachetowa, przybierają one wówczas rozmaite pigmenty czerwieni, brązu a także zieleni. W naturze ułożone są w warstwy o różnorodnej grubości, sięgającej nawet kilkudziesięciu metrów. Z tak potężnych złóż kroi się najogromniejsze bloki, używane później np. w rzeźbiarstwie. Uzyskane kamienie wolno także ciąć na sześciany o proporcjonalnych konturach, używane później w budownictwie (także na ogrodzenia). Wolno także je porcjować przy asyście specjalnych klinów a także dłut na cienkie, nieregularnych konturów odłamki. Służą do układania nawierzchni ścieżek oraz konstrukcji murków ogrodzeniowych.

Na nowoczesne ogrodzenie z plastyku wykorzystuje się także wapienie - skały aluwialne, powstałe spośród nagromadzonych na dnie mórz i jezior resztek organizmów żywych, głównie skorup małż a także ślimaków.

Przeważnie są w większym stopniu miękkie aniżeli piaskowce, a przez to łatwiejsze w obróbce, ale także mniej trwałe. Wapienie pochodzące z dawnych er geologicznych są twardsze, można je nawet polerować zachwalane na ogrodzenia PVC na plot i bramkę ze sztachetek. Nadają się jednak głównie do wykorzystywania w środku budynku, bowiem poddawane działaniu warunków atmosferycznych ekspresowo matowieją. Wapienie można wykorzystać do konstrukcji murków ogrodzeniowych, na ścieżki i dojazdy, do urządzania skwerów skalnych. Na Lubelszczyźnie wykorzystuje się je także do budowy domów. Na nawierzchnie ścieżek ogrodowych najodpowiedniej przeznaczają się piaskowce krzemionkowe, ponieważ są odporniejsze na szlifowanie niż np. Wapienie.

W zależności od charakteru skweru a także własnych upodobań forma kamiennych tafli może być przeróżny – od łamanych, niesymetrycznych, aż po pionowo skróconych prostokątów ewentualnie kwadratów. Murki oraz balaski PVC na ogrodzenie i furtkę ze sztachet stawia się z głazów różnego układu, ułożonych na kamiennym lub betonowym fundamencie. Jeżeli ogrodzenie powstaje spośród kawałków o nieproporcjonalnych obrysach, należy je adekwatnie dobierać tzn. tak, by postać każdego następnego integrował się z poprzednim. Ażeby takie płot było solidne jego grubość powinna wynosić 50-70 cm. Większe dziury w środku wolno dopełniać zaprawą cementową oraz gruzem. Ogrodzenie z bloczków kamiennych o przyciętych równych bokach muruje się równie jak z cegły czy też pustaków. Piaskowce i wapienie zdołamy wykorzystać również do konstrukcji schodów, kominków ogrodowych i pozostałych elementów tzw. małej architektury. Piaskowce użytkowane do budowy ogrodzenia plastykowe należą do głazów mało wytrzymałych na działanie czynników atmosferycznych. Pod wpływem wody, słońca oraz ujemnych temperatur szybko niszczeją i nabierają ciemnego koloru. Bez trudu przerastają także mchem oraz glonami. Można to powstrzymać pokrywając powierzchnię ogrodzenia Poznań ewentualnie rzeźb specjalnymi impregnatami. Nie usiłujmy oskrobywać kurzu z powierzchni ogrodzenia Poznań szorstkimi urządzeniami np. drucianą szczotką, dlatego że na kamieniu mogą utrzymywać się głębokie rysy. Wyspecjalizowane fabryki oczyszczają kamień ogrodzeniowy tzw. piaskarkami. Jeżeli nie mamy możliwości mechanicznego mycia ogrodzenia z piaskowca spróbujmy umyć go wodą z detergentem przy użyciu szczotki ryżowej. Jeżeli jednak reflektujemy, by kamienie na ogrodzeniu migiem wyglądały na stare, nie możemy ich niczym zabezpieczać ani czyścić.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz