wtorek, 24 maja 2016

Długowieczne ogrodzenia drewniane

Trwałe płoty drewniane

Niepoprawnie zabezpieczone płoty drewniane szybko się dewastują i mogą bezpowrotnie stracić swój pierwotny czar oraz właściwości. Decydując się na używanie drzewa na płot powinno się poznać rodzaje pielęgnacji i konserwacji takiego ogrodzenia. Tylko wówczas zdołamy cieszyć się jego pięknem przez wiele lat.

Wszelakie prace konserwujące płot z drewna powinno się zacząć od dokładnego i sumiennego przygotowania towaru na ogrodzenie, bo od tego uzależniony jest efekt końcowy naszych robót. Przed użyciem artykułów do protekcji i dekoracji sztachet z drzewa istotne jest skontrolowanie, czy drzewo jest czyste, suche i czy nie nosi objawów biokorozji. Nie wcześniej niż po zakończeniu obróbki drzewa na ogrodzenie możemy przejść do aplikacji amalgamatów konserwujących.

Konserwację, przede wszystkim w przypadku ascetycznego drzewa ogrodzeniowego, winniśmy rozpocząć od naniesienia 1-2 warstw bezbarwnego impregnatu fachowego, który chroni drzewo ogrodzeniowe przed grzybami, sinizną i insektami. Podczas gdy ochronimy już nasze płot przed progresem biokorozji, wypada nanieść następne preparaty, które konserwują je przed wyznacznikami atmosferycznymi- wodą i promieniowaniem UV. Jeżeli pragniemy zdołać zachować naturalny odcień drzewa naszego płotu, powinniśmy użyć achromatyczny lakier do zastosowań zewnętrznych. Jeśli natomiast zależy nam na nadaniu naszemu ogrodzeniu wskazanego pigmentu, winnyśmy sięgnąć po impregnat koloryzujący ewentualnie lakierobejcę.

W pierwszym przypadku preparat konserwujący wsiąknie w drewno, zakonserwuje płot od środka, jednakże nie stworzy na jego nawierzchni osłonowego filmu. Konserwowane w ów sposób ogrodzenie zostanie matowe oraz miłe w dotyku. Jeśli zależy nam na doskonalszej i trwalszej ochronie płotu, winniśmy wdrożyć lakierobejcę. Lakierobejca utworzy na powierzchni malowanego płotu lakierowy film, jaki efektywniej niż w wypadku impregnatu zabezpieczy płot przed negatywnym wpływem elementów atmosferycznych.

Jak widać aby ogrodzenia z drzewa były trwałe trzeba przeznaczyć im dużo uwagi i opieki.

Totalnie inaczej jest w przypadku ogrodzeń wykonanych z plastiku. Ten rodzaj ogrodzeń jest w całości wytrzymała na warunki atmosferyczne przez co nie potrzebuje konserwacji. Ogrodzenia z plastiku nie podlegają również biokorozji w następstwie tego służą swoim posiadaczom przez wiele lat.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz